UAB „Plungės žinios“ šių metų vasario 22-ąją išleido laikraščio „Plungės žinios“ 15 numerį, kuriame išspausdintas Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio pasirašytas priešrinkiminis straipsnis „Kam atstovauja į valdžią besiveržiantys veikėjai: verslo interesams ar plungiškių lūkesčiams?“. Meras Savivaldybės tarybos narį Robertą Endriką ir mane kaltina verslo interesų protegavimu, naudos siekimu asmeniniais tikslais. Tai yra visiška netiesa, todėl noriu pareikšti atsakomąją nuomonę. Meras traukia iš stalčiaus šešerių metų senumo dokumentus, kažkokius nereikšmingus laiškus ir jais mojuodamas bando įrodyti, esą ne kas kitas, o mes, dirbantys „Vičiūnų“ įmonių grupėje, ir mūsų bendrovės yra kalti dėl to, jog Plungės gyventojai už šilumą moka gana brangiai.

Toks aiškinimas yra aukščiausia demagogijos viršūnė. Per tuos šešerius metus nei mes asmeniškai, nei mūsų bendrovės nesiekė ir niekada nesieks naudos bendruomenės sąskaita. Mes toliau vystome verslą, kuris kasmet auga apie 20 proc., mokame mokesčius. O tai, ką meras rašo minėtame straipsnyje, yra visiška netiesa. Iš tikrųjų ir aš, ir kiti visuomeninio rinkimų komiteto „Vieninga Plungė“ nariai, dirbantys Rajono taryboje, aktyviai kėlėme klausimus dėl problemų Plungės šilumos ūkyje, siūlėme jų sprendimo būdus, bet reikalingi sprendimai taip ir nebuvo priimti, nes valdančiuosius tenkina dabar esama situacija. Plungės problemos šilumos srityje prasidėjo dar 2001 metais, kai mero liberalo Vytauto Jonučio valdymo laikais Taryba nusprendė išnuomoti patalpas V. Mačernio katilinėje privačiam šilumos gamintojui – UAB „Plungės bioenergijai“. Į ūkį buvo įsileistas privatininkas, kuris netruko užaugti šiltam užanty. Ir taip atsitiko todėl, kad Plungės rajono savivaldybė neturi jokių galimybių kontroliuoti tos privačios įmonės parduodamos šilumos kainos – tą daro Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija „Vieningos Plungės“ atstovai Savivaldybės taryboje ne kartą prašė informacijos, kokios yra iš „Plungės bioenergijos“ perkamos šilumos kainos dedamosios, tačiau liko nieko nepešę. Ir ne tik negalime kontroliuoti kainos – ir atsisakyti šios įmonės gaminamos šilumos nėra jokių galimybių, nes ją pirkti įpareigoja įstatymai. Kodėl? Nes tai yra pigiau, nei gamintis šilumą deginant dujas.

Liūdniausia, kad tokia situacija valdančiuosius liberalus tenkina. Ar buvo bandymų iš jų pusės inicijuoti dėl šilumos problemų svarstymą? Ar esate kada per pastaruosius 5-erius metus girdėję merą ar ką nors kitą iš jo komandos pasisakant apie tai, kad plungiškiai už šilumą permoka, kad šilumos ūkyje vyrauja netvarka, o privatininkas yra nekontroliuojamas? Teisingai, negirdėjote, nes meras apie tai niekada nekalba. Niekada nebuvo išsakyta ir kritika buvusio UAB „Plungės šilumos tinklai“ vadovo atžvilgiu, nors šio neūkiškumas plungiškiams badė akis. Visi piktinosi, bet tik ne meras! Jam neužkliuvo net tai, kad paskutinį kartą, 2018 metų pabaigoje, biokurą „Plungės šilumos tinklai“ nusipirko po 265-is eurus (tona naftos ekvivalento), kai tuo tarpu privačios bendrovės sugebėjo įsigyti po 175-is eurus. Ir nusipirko ne mėnesiui ar keliems, bet visiems metams į priekį… Kaip sakoma, surado, kas parduoda brangiausiai, ir griebė laimės paukštę už uodegos. Dėl to dabar turime labai liūdną situaciją – dabartinė šilumos kaina yra didžiausia per visą Plungės istoriją. Lyginant šalies mastu, pagal šilumos kainą vartotojams Plungė yra 31-oje vietoje. Turime daugiau negu trečdaliu aukštesnę šilumos kainą nei kaimyniniai miestai: Šilutė, Šilalė, Tauragė. Plungiškiai gali pasiskaičiuoti, kiek jie sumoka papildomai eurų, kurie šildo neaišku kieno kišenes. Ir tokia situacija Plungės valdžią tenkina. Geriausiu atveju kažkas burbtelima apie tai, kad kiti miestai moka dar brangiau, ir tuo apsiribojama.

Maža to, straipsnyje piešiamas iškreiptas vaizdelis, bet toks, koks reikalingas mero rinkiminei kampanijai, – esą dėl didelės šilumos kainos kalti „Vičiūnai“. Taip, buvo toks metas, kai viena iš „Vičiūnų“ įmonių siūlėsi dalyvauti konkurencinėje kovoje, savo lėšomis nutiesti šilumos trasas ir už konkurencingą kainą „Plungės šilumos tinklams“ pasiūlyti savo pagamintą šilumą. Bet Plungės rajono savivaldybė šitos dovanos nepriėmė: daugiau nei metus buvo „tempiama guma“, tikintis, kad gal pasikeis įstatyminė bazė ar dar kas atsitiks. Buvo dirbtinai sudaromos kliūtys, užsakomos neaišku kam reikalingos studijos, vilkinamas ir vis atidėliojamas trišalės sutarties pasirašymas. Kad tik neateitų konkurentas tam vieninteliam šilumos gamintojui, kad tik nesumažėtų kainos! Meras savo straipsnyje svarsto, gal vėl atsirado ekonominis interesas išstumti dabartinį privatų šilumos tiekėją ir stoti į jo vietą. Jei šis klausimas kažkam dar kelia nerimą ir neduoda naktimis miegoti, galiu tiesiai šviesiai pasakyti – šiuo metu „Vičiūnai“ neplanuoja konkuruoti su „Plungės bioenergija“. Tegul Plungės rajono savivaldybė investuoja į šilumos ūkį per sau pavaldžią bendrovę, tegul stiprina jos pajėgumus ir nebepratęsia sutarties su „Plungės bioenergija“. Tada reikalai pasitaisys. Deja, šiuo metu Plungės šilumos ūkis sustyguotas ne visuomenės naudai. Iki šiol daryta viskas, kad tik nebūtų sujungtos abi Plungės miesto katilinės, nutiestos šilumos trasos. Nes jei taip būtų padaryta, privati bendrovė (beje, jai vadovauja Liberalų sąjūdžio kandidatas į Tarybos narius), esant pliusinei temperatūrai turėtų išjungti savo katilus, mat miestui pilnai užtektų tos šilumos, kurią pagamina Lentpjūvės gatvėje esanti „Plungės šilumos tinklų“ katilinė. Tačiau pasirinktas kitas variantas: šilumos trasos iki šiol nesujungtos, tad net ir esant mažesniam šilumos poreikiui kūrenamos abi katilinės – ir Lentpjūvės, ir V. Mačernio gatvėse esančios. Dirba mažu pajėgumu, bet dirba. Ir uždirba – vartotojų sąskaita. Plungiškiai pyksta, kad pradėjus pavasarėti brangiai kainuojančią šilumą tenka išleisti pro atdarus langus. Bet kam tai rūpi? Tikrai ne dabartinei valdžiai.

Viskas gali pasikeisti, bet tam reikia tik vieno – stiprios politinės valios. Bet dabar dažnai matome, kad demonstruojama priešinga pozicija. Visada, kai tenka rinktis, stoti visuomenės interesų ar pinigų pusėn, dabartiniai valdantieji pasirenka visuomenei nenaudingą variantą. Šito neturi būti ir tai gali pasikeisti iš karto po artėjančių rinkimų.

Liudas Skierus, kandidatas į Plungės rajono savivaldybė tarybos narius, VRK „Vieninga Plungė“ atstovas.

Politinė reklama bus apmokėta iš VRK „Vieninga Plungė“ rinkimų sąskaitos.